close
loading

Instrukcje Odlewania 1

 

Przedstawiam  pierwszy sposób odlewania z ścieraniem nadmiaru gipsu szpachelką. Jest to najlepszy ze sposobów a cegiełki odlane tą metodą posiadają równe wymiary wysokości.   wkrótce postaram się opisać inne sposoby np. odlewanie form za pomocą żywicy. Formy możemy odlewać również gipsem ceramicznym jest twardszy od gipsu budowlanego ale ciężki do kupienia i droższy ja kupuje przez allegro nie widzę potrzeby stosowania tego gipsu na początek. Najtwardszym gipsem dostępnym na rynku jest gips dentystyczny przydaje się on do form zawierających cienkie elementy takich jak: dachówka, deski itp. Niestety jest to najdroższy materiał, ja go jeszcze nie stosowałem.

Zapraszam do poradnika

 

metoda 1 odlewanie gipsem budowlanym

 

Potrzebne narzędzia, materiały i informacje:

  1. Forma

  2. Gips budowlany

  3. Woda

  4. Plastikowe kubki

  5. Mazak flamaster kolor dowolny najlepiej wodoodporny

  6. Ręczniki papierowe (papier toaletowy)

  7. Szpachelka co najmniej szerokości formy

  8. Kawałek płyty wiórowej, sklejki lub pleksi

  9. Stara łyżeczka

  10. Pojemnik na śmieci

     

1

Przygotuj wszystkie materiały z wyżej wymienionej listy. Pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca pracy, jeśli wykonujemy odlewanie w warunkach domowych zabezpieczyć podłogę np. folią lub gazetami szczególnie dywan, Nie ma na tym etapie prac dużo zanieczyszczeń jak np. przy malowaniu lecz jakikolwiek wypadek mógł by stanowić katastrofę. A przecież nie chcemy denerwować ani mamy ani żony ;)

 

2

Na początek przed pierwszym odlewaniem  namocz formę by była wilgotna i pozbawiona kurzu. Formę wytrzep o kant zlewu lub rękę

3

Przygotuj kubek mierniczy złóż dwa kubki jeden w drugi i nalewamy do nich 75ml wody  ja użyłem kieliszka do wódki wlałem jeden cały kieliszek wody a potem połowę, następnie zaznacz na zewnętrznym kubku kreskę. Dobrą metodą jest wlać 1 kieliszek zrobić kreskę podpisać ją np. nr. 1 wlać drugi - podpisać 2 itd. będziemy mieli fachową miarkę do różnych form

4

 

Od tej pory będziemy nalewać tylko tyle wody. Pamiętaj nie nalewaj wody w kubek z kreską lecz wkładamy pusty kubek do kubka z kreską i dopiero nalewamy wodę.
W zależności od rodzaju formy będziemy potrzebowali różnej ilości wody i gipsu generalnie zasada jest taka:
Zostaje gips narysuj kreskę niżej lej mniej wody i mniej gipsu jeżeli zabraknie gipsu następnym razem nalej więcej wody i dodaj łyżeczkę suchego gipsu. po paru odlewach dojdziesz do wprawy.

 

5

Następnie wsyp 6-7 czubatych łyżek gipsu i dokładnie mieszaj. Zaprawa  powinna mieć konsystencje śmietany

6

Całość wlej lewą ręką do formy a prawą ręką potrząsając płytą wywołuj wibracje. Działa to na zasadzie stołu wibracyjnego i pozwala gipsowi dotrzeć w zakamarki naszej formy. Odlewy będą pozbawione uwięzionych pęcherzyków powietrza.

7

Gips zalewaj aż do momentu letkiej górki i uruchom stoper a najlepiej minutnik na 7min

8

Po upływie 7min gips zaczyna wiązać to czas żeby podjąć kolejne kroki (uwaga nie zagapić się jest to najczęstszy moment przegapienie  tego czasu powoduje trudności w zeskrobaniu nadmiaru gipsu) :)

9

Po tym czasie  na wierzchu formy osadziła się nam woda (a raczej gips opad na dno). Jeśli jest jej za dużo następnym razem radze dodaj łyżeczkę suchego gipsu więcej.

10

Nadmiar wody zbierz  kawałkiem ręcznika na 5 sekund zostaw na formie.

11

Delikatnie ściągnij wilgotny ręcznik. ale go jeszcze nie wyrzucaj przyda ci się jeszcze do wytarcia szpachelki

12

Weź szpachelkę ściągnij nadmiar gipsu wycieraj  go o kant formy. Szpachelka musi być czysta nie powinna mieć na krawędzi żadnych zadziorów (Ja jestem prawo ręczny ale dla zdjęć musiałem trzymać aparat w prawej ręce i zdjęcie nie wyszło mi najlepiej :) ale się nagimnastykowałem )

13

Tak wygląda wyrównana forma, staraj się by gips był na równi  z gumą, czym dokładniej tym cegły będą równiejsze

14

Wytrzyj naszą szpachelkę w ręcznik który pozostał po odwodnianiu formy ręcznik wyrzucamy już do śmieci. Ja osobiście mam koło siebie mały pojemnik z wodą w którym mieści mi się szpachelka i kiedy jej nie używam zawsze ją umieszczam w tej wodzie.

15

Po upływie 20-25min. możesz  formę rozformować, oderwij boczne nadlewki. Oczywiście czas rozformowania uwarunkowany jest  rodzajem gipsu ja używam zwykłego najtańszego gipsu budowlanego.

16

Delikatnie wyciągamy  nasze cegiełki podważając jednym palcem prawej ręki od spodu możemy w tym czasie kciukiem i palcem serdecznym naginaj formę  a drugą ręką wyjmujemy element z formy cegiełki wyskakują gładko. albo znajdź swoją metodę. ważne żeby nie uszkodzić cegieł one nie są jeszcze do końca utwardzone.

17

Przed następnym odlewaniem wyczyść pole pracy (zeskrob gips który wylał się za formę) Powierzchnia naszej płyty musi być równa inaczej forma mogła by się wygiąć a odlewy wyszły by krzywe.

18

Wszelkie pozostałości  po lekkim wysunięciu blatu roboczego ściągnij szpachelką do kosza na śmieci. odlewanie naprawdę nie powoduje bałaganu w domu.

19

Kubek w którym rozrabialiśmy gips z wodą letko ugnieć, zaschnięty gips z łatwością odpadnie od ścianek. Wszystko wytrzep do pojemnika na śmieci.

20

Przed następnym odlaniem sprawdz formę i upewniamy się że nie ma żadnych resztek gipsu które utrudniały by zebranie nadmiaru  przy następnym odlewaniu. Zadziory mogą spowodować kłopoty z ściągnięciem nadmiaru gipsu.

 

I mrzesz się cieszyć kompletem cegieł nie nadają się jeszcze do klejenia muszą wyschnąć i stać się białe. Odkładamy je w jakieś zaciszne miejsce układając na gazetce (przydają się skrzynkowe reklamówki:) )

 

Do wieży wartowniczej potrzebujesz 20 kupletów tej formy mi zajęło trzy wieczory a pracuje do 18:00 Najlepiej odlewa się kilka form na raz powtarzając operacje
Odlewamy formy 1,2,3,4 czekamy 7min od odlania 1 formy
skrobiemy w tej samej kolejności
po 25min wyciągamy gotowe element.

Jak odlewam konkretną formę i zostaje mi troszkę gipsu  podczas zalewania to tą resztką zalewam jakiś ciekawy element w innej formie którego chcę wykorzystać w projekcie.

 

 

Przydatne linki

Klejenie Wieży strażniczej Malowanie Wieży strażniczej

Strona poświecona głównie budowie makiet

Za wszelkie błedy ortograficzne przepraszam ciągle nad nimi pracje smiley

telefon: 667301044

formy@ozaoza.pl

 

Powered by: www.cdx.pl