close
loading

Instrukcja Budowy okrągłej baszty 3'

Postaram się ci wytłumaczyć na czym polega budowa baszty okrągłej nie domyślam się że korzystałeś już  z formy f02 i nauczyłaś się sposobów pracy z miniaturowymi cegłami OZA. Dzięki zawartym w formie łącznikom wykonasz ciekawe zaokrąglenia murów zamkowych oraz budynków. Budowa wieży nie jest skomplikowana po odlaniu klocków sam się przekonasz okna możesz ustawić na dowolnej wysokości i o dowolnym rozstawie w formie odlejesz całą zaokrągloną cegłę, połówkę cegły,  oraz jedną czwartą cegły. pokaże ci tylko jak wykonać podstawę wieży oraz górne wykończenie. Do formy dołączyłem malutkie cegiełki które możesz dowolnie wykorzystać spróbuj użyć głowy.  Zapraszam do zabawy i czekam na zdjęcia do galerii. zapraszam do działów:

"A" Sklej rulon pomocniczy
"B" Wskazówki dotyczące budowy
"C" Sposoby wykorzystania łączników

Forma F03:

Wysokość = dowolna w granicach rozsądku :)
Szerokość = cm
Głębokość = cm
wygląd formy wygląd formy

Potrzebne narzędzia, materiały i informacje:

  1. Formę F03 należy odlać co najmniej 10razy aby zbudować wieże wartowniczą

  2. Klej VICOL lub podobny klej do drewna

  3. papier ścierny o granulacji 80-120

  4. mazak flamaster kolor nie istotny

  5. klocek pod papier ścierny (nie obowiązkowy)

  6. Przydaje się również klej kontaktowy (szybkoschnący) zdarza się że jest potrzebny.

  7. Wydrukuj rulon Wieża lub narysu ja kartonie.

  8. taśma klejąca

  9.  

"a"  sklej rulon pomocniczy

     

1

Najpierw wydrukuj kartkę do budowy tuby służy ona jako pomocnik podczas budowy. Jeśli chcesz możesz narysować kwadrat o szerokości 158mm tyle wynosi obwód wewnętrzny wieży (pamiętaj o małej zakładce do klejenia). Budowa rulonika nie jest konieczna ale bardzo ułatwia klejenie.

2

Ponieważ drukarka zawsze musi mieć margines musisz odciąć cieniutki pasek po stronie gdzie nie ma strzałek.

1

Na obciętą krawędź przyklej pasek taśmy klejącej tak żeby pół sięgało za kartkę a pół było przyklejone do kartki. jeśli nie masz taśmy bezbarwnej możesz posłużyć się klejem i skleić rulon.

3

Nadmiar z prawej strony oraz z lewej obetnij.

4

A teraz sklej - Obciętą krawędź zawiń do linii którą pokazują strzałki. Postaraj się to wykonać jak najdokładniej.

5

I mamy gotowy rulon ja osobiście uważam że spokojnie uda się wykonać wieże do makiety bez tego rulonu. wystarczy odrobina dokładności i wyczucia pionu.

"b" wskazówki dotyczące budowy

     

6

Do wykonania podstawy będziesz potrzebował osiem "trójkątów" oraz 8szt płaskich zaokrąglonych cegieł.

7

Basztę możesz przykleić od razu do  podstawy wykonanej z płyty lub tak jak pokazuje można ją skleić niezależnie a potem przykleić do podstawy.

8

Najlepiej jest od razu skleić dolną i górną posadzkę. sklej najpierw  po dwa trójkąty a po krótkiej chwili sklej ponownie te pary. Co jakiś czas podczas schnięcia przesuwaj delikatnie sklejone elementy żeby się nie przykleiły do blatu roboczego :).

9

Przyklej tylko do dolnej posadzki wąskie elementy półokrągłych cegieł do jednej połówki oraz do drugiej. Następnie sprawdź jak do siebie pasują

10

Jeśli są jakieś brzydkie nierówności zeszlifuj je delikatnie na papierze ściernym. Pamiętaj żeby posadzka już w miarę dobrze wyschła

11

Na koniec sklej dwie połówki ze sobą. mamy gotową podstawę. Do górnej podstawy ja na obrzeża użyłem już grube cegły zaokrąglone

12

Ułóż pierwszy poziom cegieł nie wklejając jednej cegły to będzie wejście do  baszty. Możesz w lukę włożyć jeden klocek ale nie przyklejaj go łatwiej będzie ci uformować ładny okrąg

13

Przemyśl budowę zastanów się gdzie maja być okna ? Możesz do środka włożyć wcześniej wykonaną papierową pomocniczą tubę. Gdy będziesz chciał wykonać okno. zamiast jednej cegły przyklej dwie ćwiartki cegieł po brzegach a pomiędzy je bez kleju włóż połówkę cegły, później ją wyciągniesz.

14

Gdy już podeschnie nam 3 poziom możesz przykleić następną warstwę umieść cegłę z półokrągłym wycięciem nad wcześniej umieszczoną luką. Możesz wykonać dłuższe okno wystarczy że wykonasz dwa poziomy z poprzedniego kroku.

15

A w ten sposób wykonasz okna dookoła wieży.

16

Po wybudowaniu wieży  wykonaj górne zwieńczenie ja zrób tak samo jak z podstawom tylko na obrzeża daj grube półokrągłe cegły. Możesz nie wklejać jednego trójkąta będzie to wyglądało jak wyjście na basztę.

17

Przyklej połówki cegieł oddzielając je daszkiem

18

Na koniec przyklej daszki na  resztę murków.

19

Pamiętaj  żeby co jakiś czas wykonać nie kleić ze sobą cegiełek, pozwoli to na rozbieranie wieży oraz łatwiejsze pomalowanie wewnątrz. Możesz również wykonać pół piętro w środku wieży. Pomyśl o drabinie można ją bez problemu wykonać z drutu w środku wieży. Wykonaj flagę na patyczku wklej na wieży opcji jest mnóstwo. Na koniec pomaluj swoje dzieło i prześlij mi zdjęcia do galerii.

20

21

 

 

"c" sposoby wykorzystania łączników

     

1

Przedstawiam kilka sposobów wykorzystania łączników które zawarte są w formie f03. Doskonale nadają się do połączenia prostych ścian wraz z łukami wieży 3' dzięki nim wykonamy ładne zaokrąglone mury rogi.

2

3

Strona poświecona głównie budowie makiet

Za wszelkie błedy ortograficzne przepraszam ciągle nad nimi pracje smiley

telefon: 667301044

formy@ozaoza.pl

 

Powered by: www.cdx.pl