close
loading

Instrukcja Budowy Domu kamiennego z wierzą

Postaram się ci wytłumaczyć budowę domu krok po kroku.   Budowa domu nie jest dość skomplikowana ale postaram się pomóc w poniższej instrukcji. Zachęca do własnego projektowania budowli. poniższą instrukcje potraktuj jako naukę budowania. Okna możesz ustawić na dowolnej wysokości i o dowolnym rozstawie w formie odlejesz Wszystkie potrzebne elementy do budowy murów okien oraz ogrodzeń. Do budowy wykorzystałem formę f41 "kamienna posadzka oraz formę f20 dachówkę.  Zapraszam do zabawy i czekam na zdjęcia do galerii. zapraszam do działów:

Skocz do działu
"A" Budowa posadzki
"B" Budujemy ściany
"C" Wykończenia
"E" Posadzka piętra

Forma F40:

Wymiary budynku (bez ogrodzenia):
Wysokość = 21cm
Szerokość = 23cm
Głębokość = 17cm
wygląd formy wygląd formy

Potrzebne narzędzia, materiały i informacje:

 1. Deska lub cerata na której będziemy wykonywać klejenie.

 2. Formę F40 należy odlać 20razy a formę f41 "kamienną posadzkę" około 8razy

 3. Klej VICOL lub podobny klej do drewna

 4. Papier ścierny o granulacji 80-120

 5. Mazak flamaster kolor nie istotny

 6. Klocek pod papier ścierny (nie obowiązkowy)

 7. Przydaje się również klej kontaktowy (szybkoschnący) zdarza się że jest potrzebny.

 8. Karton grubości 1mm do 2mm

 9. Klocki lego lub podobne jako poziomica

 10. Linijki najlepiej żeby któraś miała podziałkę calową.

 11. Ostry nuż do tapet.

 12. Przeczytaj instrukcje przed budową upewnij się czy wszystko rozumiesz

"A"  budowa posadzki

     

1

Zaczynamy odlej formy f40 20 razy oraz f41 około 8 razy
Tu znajdziesz instrukcje na temat odlewania cegiełek. dokładnie nie wiem bo odlałem więcej ale mi zostały jeszcze elementy :) zanim zaczniesz klejenie cegiełki muszą wyschnąć

2

Zacząłem na początek od narysowania zarysu budynku na kartce calowej ale ty marz już gotową instrukcje do pobrania z działu "druki" ale ty możesz pobrać i wydrukować gotowy schemat

3

Weź potrzebne elementy posadzki  i ułóż tak jak na rysunku. Sprawdzamy czy któryś za bardzo nie odstaje od reszty (nie ma jakiejś nadlewki) jeśli tak to ją równamy na papierze ściernym.

4

Smaruj klejem powierzchnie styku każdego elementu oraz spodnią część tak żeby przykleić element do papieru. Dobrze jest wydrukować tą stronę na grubszym papierze do drukarki.

5

Staraj się ułożyć wszystko jak najdokładniej przyda się do tego celu linijka, za jej pomocą dosuniesz równo płytki

6

Wszystko dokładnie smarujemy nadmiar kleju który nam wycieka czyścimy szmatką

7

I gotowe jeśli pod wpływem wilgoci papier zaczyna falować...

8

Położyłem na płytkach tafelkę szkła i docisnąłem moją lampką biurkową bo ma ciężką podstawę. Możesz wykorzystać płytę drewnianą, książkę (tylko nie cenną bo może się ubrudzić w kleju. jako docisk bierz wszystko co ciężkie - siostrę, brata, psa itp żartuje z tym rodzeństwem :)  Czekaj parę minut  aż  wszystko troszkę podeschnie.

"b" budujemy ściany

     

9

Podstawowa zasada:
Patrzy na wydruk, układaj warstwę na sucho (bez kleju), sprawdzamy czy elementy są równej wysokości a następnie smaruj po kolei i przyklejaj kolejne klocki. Pamiętaj o czołowych stykach cegieł one też powinny być wysmarowane.

10

Po przyklejeniu jeśli jeszcze zaczyna ci falować papier dociśnij "dociskaczem" :) i pozostaw na chwilkę.

11

Następnie układamy 2 rząd cegieł oczywiście bez klejenia patrząc na wydrukowany rysunek staraj się pilnować wielkości klocków żeby potem nie okazało się że na koniec zostaną ci same duże klocki.

12

Posmaruj cegły klejem i wyrównaj. Bardzo pomocne jest  urządzenie z klocków. Jedną ręką dociskaj do pierwszej warstwy a drugą równaj nową cegłę do klocków. Ps. na zdjęciu nie ma drugiej ręki bo trzyma aparat :)

13

Gotowe wykonałeś drugą warstwę możesz triumfalnie skreślić ja na rysunku montażowym tak żebyś się nie zgubił w następnym kroku.

14

Sklej dwa identyczne elementy jak na zdjęciu (muszą troszkę wyschnąć dlatego zaczynamy od nich) Potrzebujesz na każdy słupek  płaskie kwadratowy klocek 0,5' na 0,5' oraz dwa płaskie klocki 1' na 0,5' Pamiętaj sklej je gładką stroną do siebie.


15

Przygotuj i poukładaj na murze trzecią warstwę cegieł klocek zaznaczony na niebiesko to klocek który pomorze ci utrzymać wymiar,  po wyschnięciu usuniesz go i powstanie okno nie smaruj go klejem w żadnym wypadku.

16

 

17

Posmaruj klocki klejem i wyrównaj. Pamiętaj nie klej klocka niebieskiego

18

Przy trzech oknach z tyłu budynku zrub podobnie -wykorzystaj klocki jako dystanse. Ten posmarowany klocek który trzymam to część sklejona w punkcie 14 zasmaruj go klejem tylko od dołu

19

Zwróć uwagę na stronę dzióbka to ważne gdyż środkowe okno wykonujesz wyższe niż boczne

20

Wszystko ładnie wyrównaj dorzucam więcej zdjęć by wszystko było jasne klocki (na zdjęciu niebieskie) nie mogą być posmarowane klejem

Koniec trzeciej warstwy skreśl ją na rysunku i wykonaj następną czwartą warstwę


21

Gdy  wcześniejsze operacje schną (dla relaksu :)) sklej nadproże (górną część drzwi) oraz górne części okien. Tak jak na zdjęciu Uwaga nie pomyl klocków są to klocki z mniejszym zaokrągleniem

22

A teraz zajmij się wykonaniem kominka. dwie kwadratowe płytki posłużą ci jako podstawę powinny wejść bez problemu, jeśli nie chcą wejść przeszlifuj na papierze ściernym zewnętrzną krawędź nie wciskaj na silę, gdyż klej na ścianach nie uzyskał pełnej wytrzymałości.

23

Wklej kwadratowe klocki po brzegach kominka a następnie dwa grube łuki (zdjęcie poniżej)

24

Tera sklej kątowniki jak na zdjęciu utwórz sześć takich par i odłóż do wyschnięcia.

25

W kolejnej warstwie "piątej" wykorzystasz wszystkie poprzednio sklejone elementy no może zostanie jedno wykończenie środkowego okna z tyłu budynku. Ułóż cegiełki jak na rysunku

26

Wklej belkę dwu calową nad kominkiem i ją troszkę wysuń dla ładniejszego wyglądu

27

Następnie przyłącz do dwu calowej cegły dwa trójkąty gładka strona cegły znajduje się na górze na zdjęciu w okienku. Po lekkim wyschnięciu wklej ją wyrównując wysokość kominka do ścian

28

Warstwa "szusta"  wykańczamy wszystko jak na zdjęciu

29

Powoli budynek nabiera ładnego wyglądu.

30

Jeśli chcesz wykonać budynek który będziesz mógł rozbierać i na przykład żeby umieścić figurki. Ogólnie polecam rozbierane budynki gdyż łatwiej jest wszystko wymalować wewnątrz pomieszczeń. Ułóż warstwę "siódmą" według schematu i zaznacz mazakiem klocki jak na zdjęciu obok. Nie wolno jest ich przykleić muszą zostać luźno, będą dopiero przyklejone do warstwy następnej. Dzięki takiej operacji uzyskasz czopy które pozwolą ci umieścić wierze dokładnie w tym miejscu co ma stać.

31

Zaznaczone cegły przykleisz dopiero do warstwy "ósmej" . przyklejając ósmą warstwę wieży sklejaj tylko czoła klocków na siódmej nasmaruj z góry tylko klocki zaznaczone. to ciężka operacja trzeba uważać inaczej pierwsze piętro baszty się nie ściągnie.

32

Dla pewności możesz od razu przykleić "dziewiątą" warstwę wierzy co usztywni cały pierścień. Pozostaw to do wyschnięcia (15-20min)

33

Między czasie wklej w rogi cztery trójkąty będą to wsporniki przyszłej podłogi. Po wykonaniu powinno wszystko wyglądać jak na zdjęciu poniżej. Ps. na tym zdjęciu nie widać warstwy ósmej i dziewiątej po prostu gdy kleiłem budynek popełniłem błąd

34

Póki druga część wierzy schnie możesz wykonać taki element jak na zdjęciu obok. niech sobie podeschnie, przyda się w warstwie ósmej. od strony trzech okien. wszystko składa się z 6szt klocków dwu calowych.

35

Dodatkowo możesz skleić posadzkę wieży jak na zdjęciu. Przyda ci się dopiero pod koniec budowania ale będzie musiała być już dobrze wyschnięta. Uważaj lubią się przykleić do stolika za jakiś czas przesuń je delikatnie :) Najlepiej wykonaj dwa takie elementy, przyda się na samą górę wieży.

36

Umieść teraz element który wykonałeś dwa punkty temu posmaruj kleje ściany jak na zdjęciu.

37

Delikatnie unieś i wklej przód powinien wystawać na jedną cegłę do przodu. Delikatnie! Na konie przyklej resztę klocków warstwy ósmej.

38

Warstwa "dziewiąta" kleisz już tylko ściany wieży i ściany pod zadaszenie z przodu i z tyłu.

39

Sklej kolejne cztery elementy składające się z kątowników już  niedługo się przydadzą

40

Sprawdź delikatnie czy druga część wierzy odchodzi od reszty budynku

41

Sklej trzy nadproża okien wieży jak na zdjęciu obok Pamiętaj klej tylko z czoła.

42

Warstwa "dziesiąta, jedenasta"  wklej elementy  sklejone wcześniej tak jak na zdjęciu.

43

Na wierzy wkładamy czy klocki  i nie przyklejaj ich po wyschnięciu wyciągniesz je i będą okna wierzy. Na razie są potrzebne jako dystanse.

44

Kolejna warstwa umieść kolejne dystanse bez kleju oraz szczytowe ściany i kolejną warstwę komina.

45

Kolejna warstwa kończymy ściany boczne ora komin.

46

Tera na koniec komina przyklej dwa podłużne, płaskie klocki, oraz płaskie kwadratowe

47

Po wyschnięciu wyciągnij dystanse z wierzy

48

Wklej wcześniej sklejone zakończenia okien. Uważaj są łatwo łamliwe. Jeśli ci się złamią posmaruj je na nowo klejem i delikatnie umieść na miejscu.

49

W warstwie ....... możesz wykonać otwieranie wieży. Zaznacz dwa klocki mazakiem one będą przyklejone do górnej warstwy Nie przyklejaj ich nigdzie.

50

W następnym kroku  posmaruj klocki zaznaczone wcześniej (tylko górną stronę)

51

Przyklej warstwę ".........." sklejając klocki tylko od czoła tak żeby utworzyły kwadratowy pierścień od spodu powinny się przykleić tylko zaznaczone klocki posmarowane klejem w poprzednim kroku.

52

Delikatnie przyklej warstwę "........" oraz od razu klocki zakańczające wieże zostaw wszystko do solidnego wyschnięcia. Możesz wykonać jeszcze jeden pierścień by wieża była wyższa jeśli olałeś formę 20 razy starczy ci klocków jedno calowych na jeszcze jedną warstwę. Jeśli odlałeś więcej możesz poszaleć i zbudować wyższą wieże.

Po tych operacjach szczytowy element wyszedł mi tak jak na zdjęciu (po lewej) dopóki nie wkleisz posadzki jest bardzo podatny na złamanie dlatego zaleczam przyklejenie jeszcze jednej warstwy dla wzmocnienia

53

Gdy będziesz czekał na wyschnięcie kleju z poprzedniego kroku wykonaj elementy ogrodzenia (zdjęcie powyżej) sklej takich dziewięć kupletów mały klocek zaznaczony na niebiesko służy tylko jako dystans nie przyklejaj go. Posmaruj klocki i odłóż do wyschnięcia.

54

Rozłóż wieże i wklej posadzkę z kroku 35 Pamiętaj żeby otwory przelotowe znajdowały się na przeciwko siebie. pozostaw do wyschnięcia

"c" Wykończenia

     

55

Wieżyczka sobie schnie a ty zajmij się elementami dekoracyjnymi. "Wykańczamy budowle" Przyklej trzy elementy posadzki. nad zewnętrzną częścią kominka (lewa strona budynku)

Teraz bardzo często będę się posługiwał stronami budynku przyjmijmy że: przód to strona z wejściem, lewa strona to ta gdzie jest kominek, prawa- wieża, tył - trzy okna

56

Z tyłu budynku umieść połówki cegieł tak jak na zdjęciu.

57

Następnie klocki z łukowatym wycięciem. Po obu stronach.

58

po lewej stronie budynku wklej sześć trójkątów.

59

Dalej po stronie lewej przyklej po dwóch stronach wnęki elementy jak na zdjęciu.

60

Na kominie Przyklej jeszcze sześć malutkich kamieni

61

Po lewej i prawej stronie zewnętrznej od czoła budynku wykonaj podobnie.

67

To samo po prawej stronię przodu....

68

Po lewej zostaw miejsce by muc Dołączyć ogrodzenie nie umieszczaj klocka z łukiem tylko pojedynczą malutką cegłę.

69

Wygląd prawego i lewego rogu po stronie trzech okien Pamiętaj o trójkątach zaznaczonych na zdjęciu kolorem różowym

70

Po lewej stronie tyłu budynku nie wklejaj łuku tylko pojedynczy kamień jak w kroku 68

71

Odlałem formę f40 20 razy i zostało mi po budowie tyle klocków możesz je śmiało wykorzystać według swojej fantazji

72

Tak to Powinna wyglądać twoja budowla.:

 

73

Jeśli odlałeś formę do dachówek 11 razy możesz koliste wykończenia użyć je do ogrodzenia.

74

Na koniec ostrożnie obetnij wystający papier na około budynku. posłuż sie ostrym nożem

"e" Posadzka piętra

     

75

Podczas projektowania na rysowałem wygląd piętra na kartce w calową kratkę... ale ty możesz skorzystać z gotowego szablonu

76

Ułóż elementy posadzki jak na schemacie. Zostaw miejsce po prawej stronie  na wejście.

77

Przyklejaj wszystkie elementy smaruj klocki od spodu oraz boki. Nie przyklejaj klocka wejścia na poddasze możesz go umieścić jako dystans.

78

Sklej całą posadzkę piętra i zostaw do wyschnięcia pamiętaj nie klej klocka zaznaczonego dwoma paskami. przyciśnij wszystko szkłem lub książką i pozostaw do porządnego wyschnięcia. po wyschnięciu obetnij dookoła nadmiar papieru.

79

Po wyschnięciu umieść  posadzkę w budynku nie wklejaj jej, jeśli gdzieś haczy i nie chce się zmieścić użyj papieru ściernego do dopasowania podłogi powinna wchodzić gładko i be oporu.


80

Pozostałe elementy możesz wykorzystać do jakiś ozdób np. bramy lub pomnika przed wejściem. lub schowaj do pudełko na pewno się jeszcze kiedyś przydadzą. Koniec budowy trzeba się zająć dachem oraz malowaniem poniżej znajdują się odsyłacze.

23

Budowa dachu z formy F20
Malowanie

 

Strona poświecona głównie budowie makiet

Za wszelkie błedy ortograficzne przepraszam ciągle nad nimi pracje smiley

telefon: 667301044

formy@ozaoza.pl

 

Powered by: www.cdx.pl