close
loading

Instrukcja Budowy Wartowni

Wartownia jest w całości wykonywana z formy F02 jest bardzo prosty budynek w całości wykonany z gipsu budowlanego. Instrukcje mają na celu zapoznanie cię z sposobem klejenia oraz postaram się zwrócić twoją uwagę na kluczowe momenty budowy za pomocą systemu OZA. Ten przykład nie jest obowiązkiem można zbudować inne budowle, po odlaniu większej ilości cegieł możesz zbudować większą wieże większe mury dodatkowe budynki i wszystko co tylko przyjdzie ci do głowy.  Nazbieraj parę patyczków od lodów z nich możesz wykonać drzwi do wieży, Przyklej całość do płyty dodaj ukształtuj teren dodaj posypki modelarskie, trawę, drzewa itd. itp.

Forma F02:

Wieża strażnicza

Wysokość = 25cm
Szerokość = 11,2cm
Głębokość = 12cm
wygląd formy wygląd formy

Potrzebne narzędzia, materiały i informacje:

  1. Formę F02 należy odlać 20 razy aby zbudować wieże wartowniczą

  2. Klej VICOL lub podobny klej do drewna

  3. papier ścierny o granulacji 80-120

  4. mazak flamaster kolor nie istotny

  5. klocek pod papier ścierny (nie obowiązkowy)

  6. Klocki lub dwa drewniane sklejone pod kątem prostym

  7. Wydrukuj plany PDF Wieża strażnicza

  8. Przeczytaj całą instrukcje zanim rozpoczniesz klejenie

  9. Przydaje się również klej kontaktowy (szybkoschnący) zdarza się że jest potrzebny.

     

1

Najpierw odlej formę F02 co najmniej dwadzieścia razy otrzymasz taką kupkę cegieł. Pamiętaj żeby cegły przed klejeniem porządnie wyschły co najmniej dwa dni od odlania w temperaturze pokojowej. Jeśli posiadasz suszarkę do grzybów wystarczy tylko parę godzin i cegły będą gotowe. Na allegro 50-100zł I do grzybów, na jesień się na pewno przyda :).

 

2

Przygotuj wszystko z listy na górze. Od lewej: papier ścierny granulacja od 80 do 120, mazak kolor obojętny, klej do drewna vicol najlepiej  w wygodnej butelce jak na zdjęciu, Ostatni element ściana z klocków przydadzą ci się jako poziomica  do układania klocków. Dodatkowo warto mieć przy sobie kawałek szmatki.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac zabezpiecz miejsce budowy rozłóż na podłodze szmatę a stół zabezpieczyć deską jak na zdjęciu (drzwiczki z klasycznych mebli w kolorze sosna)

 

3

Zaczynamy:

Wieże sklejaj poziomami  pobierz i wydrukuj instrukcje na której są rozmieszczone poszczególne poziomy. Przed sklejeniem każdego poziomu złóż zestaw klocków i przyłóż do siebie w celu sprawdzenia czy nie zaistniały żadne nadlewy jeśli któryś z klocków odstaje przeszlifuj go delikatnie na papieże ściernym. zazwyczaj jest to odrobina gipsu.

 

4

 

Zaczynamy klejenie: bardzo wygodna butelka z dziubkiem ułatwia nanoszenie kleju. Nanoś klej tylko w miejscach styku klocków. układając je gładką powierzchnią w kierunku dołu.

 

5

po ułożeniu całego 1 poziomu na sucho (be z klejenia) zacznij powoli sklejać ze sobą wszystkie elementy. Pamiętaj żeby wszystkie były skierowane gładką stroną do dołu. Smaruj tylko boki i czoła styków cegieł. Żółtym kolorem zaznaczyłem miejsca klejenia

6

Pomagaj sobie poziomicą wykonaną z klocków. jeśli nie posiadasz klocków  możesz zastosować dwa drewniane klocki sklejone ze sobą w kształcie litery "L". pamiętaj aby podstawa miała kąty proste, od tego dużo zależy czy wyjdzie ci prosta wieża.

7

Tak powinna wyglądać sklejona podstawa wieży delikatnie chwytając przesuń ją w narożnik swojego blatu żeby sobie porządnie wyschła.

8

W wolnej chwili weź dwie cegiełki i je zeszlifuj na mniej więcej jedną drugą wysokości posłużą ci jako stopnie do wejścia. Nie jest to konieczność ale ładnie wygląda.

9

W oczekiwaniu na całkowite wyschnięcie podstawy możesz skleić okna budowli potrzebujesz do tego celu 14 szt klocków które łącz ze sobą w wąskich płaszczyznach i po złożeni sprawdź czy sklejone elementy mają kąt prosty.

10

Gdy już podstawa zamku wyschła zacznij kleić pierwszy poziom ścian. Po posmarowaniu klocka ułóż go po kolei  na swoich miejscach i równaj do przymiaru by żaden nie odstawał od pionu. Pamiętaj cały czas gładka stroną cegły do dołu.

11

Warto w tym momencie żebyś skleił górny poziom stropu pozwoli mu porządnie wyschnąć. Górny poziom jest wykonany  większej ilości cegieł niż podstawa proszę sprawdź  dokładnie i przyjrzyj  się rysunkowi Po sklejeniu ostrożnie odsuń podstawę do wyschnięcia.

12

Układaj kolejny poziom ścian cały czas kontroluj pion ścian za pomocą przymiaru.

13

Następnie sklej dwie cegły od czoła, posłużą one jako nadproże wejścia do wieży po sklejeniu odstaw je do wyschnięcia. takie elementy w naszej budowli przydadzą ci się w dwóch miejscach dlatego warto od razu skleić dwa komplety

14

Mocuj kolejny poziom cegieł wraz sklejonymi wcześniej  oknami.

15

I kolejny poziom uzupełni między oknami

16

Kolejny poziom aż do wyrównania budowli Sprawdz piony przymiarem i odstaw budowle żeby wyschła.

17

Uwaga po wyschnięciu w przypadku gdy wyszły ci nierówności możesz je zeszlifować drewnianym klockiem owiniętym papierem ściernym.

18

Czekaj na wyschnięcie ścian żeby się nie nudzić  poprzyklejaj ozdoby do trójkątnych wsporników.

19

Potrzeba ich na całą budowę 21 kpl. ale lepiej sklej 22-23szt, i tak zostaje ci ich jeszcze sporo.

20

Wróć do poprzedniego elementu i przyklej następny  poziom  wieży nad drzwiami wklej nadproże które wcześniej kleiłeś. a następnie zakreśl mazakiem cztery klocki widoczne na zdjęciu w tym miejscu już nie używaj kleju, będą to zatrzaski wieży.

21

Ułóż następy poziom pamiętaj żeby z żadnej strony nie kleić tamtych czterech kloców których położenie zaznaczyłeś w poprzednim kroku. Po ułożeniu wyrównaj  i zaznacz przyklejone klocki na tym poziomie.

22

Są to bardzo trudne kroki, proszę bardzo uważaj teraz smaruj te cztery (tylko z góry) nie zaznaczone klocki. a całą resztę sklej UWAGA tylko czołami do siebie. Generalnie chodzi o to by można było wieżę bez problemu otworzyć.

23

Na koniec ułóż ostatni poziom dolnej izby. i odstaw delikatnie całość do wyschnięcia.

23

Gdy wszystko schnie możesz zająć się sklejeniem okien wieży w pary, będzie ci potrzebne sześć takich par. Warto sklecić nadproże wejścia wieży tak samo jak w punkcie "13" chyba ze zrobiłeś to już wcześniej.

24

Do piętra przyklej pojedyncze zwieńczenia z kwadratowych cegieł oraz zacznij stawiać kolejne poziomy wieży.

25

Na kolejny poziom mocuj wcześniej sklejone okna.

26

Kolejny poziom wklej wcześniej przygotowane nadproże. i dokończ budowę okrągłych okienek.

27

Sklej posadzkę wierzy i odłóż ją do wyschnięcia.

28

Buduj kolejny poziom wierzy

29

Podobnie jak z izbą przygotuj się i nie klej elementów zakreskowanych przyda ci się to do malowania oraz oglądania swojej budowli w środku. Lub umieszczenia wojowników w jej wnętrzu.

30

Kolejny krok zakreskuj cegły przeciwne

31

Buduj następny poziom i pozostaw budowle do wyschnięcia

32

 

Wróć do podeschniętej podłogi wieży i przyklej do okoła balustradę.

33

 

Następnie przyklej pojedyncze klocki jak na zdjęciu i odstaw.

34

Sprawdzamy czy nasz dolne pomieszczenie otwiera się prawidłowo, jeśli wykonałeś wszystko prawidłowo budynek łatwo się rozdziela. Jeśli nie zawsze możesz delikatnie podważyć :)

35

Teraz posmaruj klejem  cały szczyt izby.

36

 

Następnie doklej górną część naszej budowli Zwróć uwagę na prawa strona budowli wieży musi iść ładnie w pionie a balustrada powinna ci wystawać dookoła na jedną cegłę,  unieś budowle i sprawdzić jak wygląda od dołu. jeśli nie zachowamy równych odstępów będą ci później wystawać trójkątne wsporniki po jednej stronie.

37

Przyklej trójkątne daszki na balustradzie wieży

38

 

A następnie na  słupkach tarasu oraz przyklej podłogę wieży

39

Zamontuj trójkątne wsporniki dookoła izby i wieży

     

41

Pamiętaj o tym ta instrukcja ma cię nauczyć korzystania  z klocków odlewanych z form OZA. Warto na początku zabawy z cegiełkami OZA żebyś zaznajomił się z szczegółami budowy wieży wartowniczej. Nauczysz się podstaw budowy oraz na co masz zwracać uwagę podczas budowy. Odlewając większą ilość cegieł możesz zbudować wyższą wieże, wyższą izbę dodać balkony lub kolejną basztę możliwości są ogromne zbuduj mury jest to bardzo pociągające zajęcie można za pomocą zbudować piękną makietę do gier bitewnych, zapraszam do zabawy. Niedługo przygotuje inne formy będzie można dodawać okrągłe wieże, dachówki, i wiele innych ozdób zapraszam do zabawy.

Następnie udajemy się do działu Malowanie wieży bloków kamiennych zapraszam

     

Strona poświecona głównie budowie makiet

Za wszelkie błedy ortograficzne przepraszam ciągle nad nimi pracje smiley

telefon: 667301044

formy@ozaoza.pl

 

Powered by: www.cdx.pl